Myślę, że mój pitawal już po zapowiedziach wydawniczych („najgłośniejsze procesy sądowe w Warszawie po transformacji”) wzbudził zainteresowanie, bo obliczona na 100 krzeseł sala była pełna. wawa_krym_2Wiele osoba z konieczności stało pod ścianami, siedziało na schodach. Gdy Emilian Kamiński przeczytał kilka fragmentów książki, spontanicznie zaczęła się dyskusja, nad która trzeba było czuwać, bo w pewnej chwili niebezpiecznie dryfowała w kierunku tematu kary śmierci. Ale dzięki czujności prowadzącego spotkanie red. Marka Rymuszki prezesa Krajowego Klubu Reportażu udało się odciągnąć uwagę przybyłych od tego zbyt złożonego problemu. (Osobiście jestem przeciwko karze śmierci z wielu względów – moralnych, prawnych, społecznych, a także eschatologicznych).

Na inne, też niełatwe pytania, odpowiadałam wspierając się przykładami głośnych procesów opisywanych w „Warszawie Kryminalnej”. Moi goście chcieli bowiem wiedzieć, czy sędziowie pracują pod naciskiem mediów, czy zdarzają sięwawa_krym_3 dziś procesy na zamówienie polityczne, co jest przyczyną przewlekłości przewodu sądowego. Wreszcie - jaki jest portret współczesnego przestępcy z wielkiej aglomeracji.

Wymiana opinii trwała prawie trzy godziny. A potem przyjemność podpisywania książek, lampka wina i życzenia, aby udało mi się napisać w ciągu roku - tak, jak zapowiadałam - drugi tom „Warszawy Kryminalnej” o głośnych procesach, które aktualnie się toczą. HK.