Hipokrates przed sadem okladka

17 października o godz. 11.00 w Centrum Konferencyjnym PAP odbędzie się konferencja poświęcona prawom pacjenta i lekarza oraz odpowiedzialności medycznej. Bezpośrednim punktem wyjścia do debaty będzie premiera książki „Hipokrates przed sądem”. Najnowszy zbiór reportaży znanej dziennikarki sądowej przedstawia kontrowersyjne procesy pomiędzy lekarzami a pacjentami, wielkie medyczne sukcesy i porażki.


Gośćmi konferencji będą autorka książki Helena Kowalik, bohaterowie reportaży, przedstawiciele służby zdrowia i prawnicy:


Dr Wojciech Łącki - prezes Naczelnego Sądu Lekarskiego

Prof. dr hab. Kazimierz Sułek - wieloletni ordynator i kierownik Kliniki Hematologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego

Dr Barbara Baranowicz zastępca Naczelnego rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w NIL


Dr Urszula Ludwikowska - b. ordynator szpital psychiatrycznego z Pruszkowa niesłusznie oskarżona o korupcję przy wydaniu opinii jako biegła i łapówkę w kwocie 30 zł. Spędziła rok w areszcie


Mec. Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska, prawnik doświadczona w obronie procesowej lekarzy

 

Dr Ewa Milewska, psycholog, uniwersytecki wykładowca, wieloletnia biegła sadowa

 

Mec. Piotr Rychłowski – prawnik doświadczony w obronie zarówno pacjentów jak i lekarzy

 

poszkodowane przez błędy lekarskie bohaterki reportaży: Iwona Puchalska oraz Halina Cichomska

 

Konferencja jest punktem wyjścia do społecznie ważnej debaty na temat praw lekarza i pacjenta, szansą na przyjrzenie się potężnej machinie Służby Zdrowia z perspektywy konkretnego człowieka. Zaproponowana konfrontacja dwóch stron lekarskiego biurka ma być osią nowej refleksji w kwestii zdrowia i misji lekarza. Reportaże Heleny Kowalik niejednokrotnie stawały się przyczynkiem do publicznej dyskusji. Zbiór „Hipokrates przed sądem” jest wyważoną i precyzyjną analizą środowiska służby zdrowia, solidnym studium tzw. przypadków na sędziowskim stole, w którym odbija się polska rzeczywistość ostatnich lat.
17.10.13, godz. 11.00, Centrum Konferencyjne Polskiej Agencji Prasowej, ul. Bracka 6/8 00-502 Warszawa